Вработени во ,,Радовишко поле’’ добија кривични, полицијата ги сомничи дека ја злоупотребиле својата позиција

1271

Радовишката полиција поднесе кривична пријава против М.К.(40) од село Дражево, општина Ново Село, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ и В.К.(61) од радовишкото село Ораовица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, двајцата вработени во АД „Водостопанство“ – подружница Радовишко Поле – Радовиш.

,,М.К., како раководител, во октомври 2020 година, без одобрение од соодветни институции, склучил договор за купопродажба на дрвни сортименти, со што постапил спротивно на членот 131 од Законот за води и по негов налог се исечени вкупно 194 канадски тополи, со вкупна дрвна маса од 203,06 метри кубни со што е причинета материјална штета во висина од 609.090 денари на штета на АД „Водостопанство“ – подружница Радовишко Поле – Радовиш. Додека, пак, В.К., инженер за заштита од поплави, ерозија и екологија, постапил спротивно на описот и пописот на систематизацијата на работните места, пропуштајќи должен надзор, дозволил и учествувал во вршењето на сечата’’, стои во информацијата на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.