Во Југоистокот 39 нови позитивни на ковид-19 а во болниците во Струмица и Гевгелија се лекуваат 61 пациент

1088

Во последните 24 часа во Југоистокот евидентирани се 39 позитивни на вирусот ковид-19 стои во дневниот извештај на Институт за јавно здравје. Според статистиката по градови во овој дел од државата, во Струмица има нови 22 позитивни, 10 се во Радовиш, 6 во Гевгелија и 1 во Валандово. На ниво на држава направени се 2 953 тестови а позитивни се 556 додека 22 лица починале соти во извештајот на Инситутот.

Со последните новозаболени во Струмица и регионот има 435 активни случаи со коронавирус, во Гевгелија и регионот 214, во Радовиш 71 додека во Валандово 37. За последните 24 часа евидентирани се 39 оздравени пациенти 15 во Струмица по 11 во Гевгелија и Радовиш и 2 пациента во Валандово.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 426 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа во болницата во Струмица хоспитализирани се 49 пациенти а во  Гевгелија 12 лица.

Во последните 24 часа во Југоис

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.