Во Југоистокот нови 20 позитивни на ковид-19, најмногу во Струмица 12 случаи

1279

20 нови позитивни лица на ковид-19 регистрираа здравствените власти во последните 24 часа во градовите од Југоистокот. Најмногу новозаболени има во Струмица дури 12 позитивни, 5 се во Гевгелија, 2 во Радовиш и 1 во Валандово. Со последните 20 позитивни,  во Југоистокот има дури 149 активни случаи кои сеуште не се излекувани.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 97, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 142, активни 77

• Радовиш 56, активни 11

• Валандово 14, активни 5

На ниво на држава регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 од 1.674 тестирања а седум лица починале. Оздравени се 85 пациенти од кои 5 на подрачјето што го покрива Центарот за јавно здравјеод Гевглија 2 во Радовиш и 1 во Струмица

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.