Во Југоистокот две лица од Струмица и Дојран починале а нови 28 се позитивни од ковид-19 за последните 24 часа

1405

Четириесет лица починаа изминативе 24 часа во земјава, а регистрирани се 591 нови случаи од 1.683 тестови. Меѓу починатите, според информациите од Министерството за здравство има и лице од Дојран на возраст од 56 години и едно од Струмица на возраст од 84 години.

Новозаболени во Југоистокот има во Струмица 22, Валандово 5 и 1 лице од Радовиш. Институтот за јавно здравје  регистрира 439 оздравени пациенти. Од Југоистокот 33 има во Струмица и по две лица во Гевгелија и Радовиш

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата на заболени и активно во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 573, активни 221 (32 лица се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1379, активни 637
• Радовиш 344, активни 128
• Валандово 142, активни 49

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.