Во струмичката катедрала „Успение на Пресвета Богородица“ ќе бидат изложени моштите на Св. Иван Павле II

656

Утре во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица ќе бидат изложени моштите на Св. Иван Павле II, објави порталот Католици Мк. Моштите ќе бидат изложени веднаш по утринската молитва во 8.00 часот и  до 17.00 часот верниците ќе можат да се поклонат и помолат по што започне  молитвата Света Бројаница а во 17.30 ќе се служи света Литургија, на која ќе проповеда катедралниот парох о. Спасо Ристов. По завршувањето на светата Литургија верниците ќе имаат можност да ги целиваат моштите на свети Иван Павле II, пренесува порталот.

Свети Иван Павле II. (лат. Sanctus Ioannes Paulus PP. II.), e наречен уште и Иван Павле Велики. Роден е во Вадовице на 18 мај 1920, а почина во Ватикан на 2 април 2005 година,. Роден како Карол Јозеф Војтила, избран е за Папа на 16 октомври 1978 година и 264 поглавар на Католичката црква. Неговиот Понтификат траел 27 години.

Во 2011 година, папата Бенедикт XVI го прогласи за блажен и определи да се чествува на 22 октомври. Папата Фрањо, само три години подоцна во 2014 година, го прогласи за светец.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.