Во среда и четврток прво прскање против возрасни комарци во Југоистокот (распоред по општини)

1440

Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека на 22 и 23 Јуни 2022 година, во раните утрински часови ќе се изврши авионска дезинсекција против возрасни комарци со следниот распоред:

  • На 22.06.2022 (Среда), во општините Струмица и Гевгелија;
  • На 23.06.2022 (Четврток), во општините Богданци, Босилово, Василево, Валандово, Дојран, Конче, Ново Село и Радовиш.

Доколку временските услови се неповолни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден,  кога временските услови ќе бидат подобри стои во информацијата од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион

Ги известуваме пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелните семејства.

Инаку Јавната набавка за услуга Дезинсекција – заштита за третирање од комарци во Југоисточниот плански регион ја доби фирмата руштво за воздушен транспорт АЕРОКЛУБ СКОПЈЕ ДОО Чучер Сандево за 61,3 илјади евра

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.