Во СОУ Јосиф Јосифовски во Гевгелија од идната учебна година, здравствена струка и профили по барање на компаниите

5243

Вкупно 286 ученика во 10 паралелки може да се запишат во СОУ Јосиф Јосифовски во Гевгелија каде се воведува и Здравствена струка со образовен профил физиотерапевтски техничар/ гинеколошко-акушерска сестра каде треба да се примат 25 ученика. Така стои во Kонкурсот што го објави МОН за запишување на ученици во новата учебна година во јавните средни училишта во земјава

Освен за ова струка во СОУ Јосиф Јосифовски има и Угостителко туристичка струка каде може да се запишта 50 ученика во две паралелки а 50 ученика може да се запишат и во Машинската струка. За овие две струки како и за економско правната струка каде може да се запишат 25 ученика се во соработка со тамошни компании.

Во Ова училиште има и Гимназиско образование каде ќе се запишта 102 ученика во 3 паралелки и една  со 34 ученика која ќе биде македонско-француска билингвална паралелка

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.