Во пресрет на празниците Радовиш стана ,,Светол град’’ за да радовишани споделуваат насмевки и радост

694

Во организација на Центарот за култура Ацо Караманов а со поддршка на општина Радовиш од синоќа Радовиш стана ,,Светол град’’ во пресрет на празниците. Станува збор за проект кој треба да го збогати урбаниот живот на радовишани за време на празниците а тие преку дружење да споделуваат светлина како симбол на животот и надежта за подобро утре

,,Светлината е симбол на животот, надежата и радоста, светлината е во секое срце, насмевка, во секоја прегратка. Светлината е во секој еден од нас и таа во пресрет на празниците треба да биде наша мотивација за да цврсто да зачекориме во Новата година и  да го оставиме зад нас сивилото и темнината предизвикана од пандемијата,, кажа градоначалникот Ацо Ристов кој за време на празниците побара радовишани да имаат ведри насмевки и радост во кругот на најблиските.

Во рамките на проектот беше отворен Новогодишен- Божиќен базар а на сцената настапија членови на студиото за модерен балет Газели од Радовиш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.