Во Гевгелија убедлива победа на Македонија против Норвешка, во недела со Данска

577

Македонската кошаркарска селекција забележа убедлива победа против Норвешка во спортската сала во Гевгелија во претквалификациите за Евробаскетот каде публиката беше шестиот играч на избраниците на селекторот Александар Јончевски. Македонија која се покажа далеку поквалитетен тим во однос на норвешкиот славеше со 58:36 (16:11,18:7,11:11, 13:7)

Најефикасни во македонскиот табор беа Војдан Стојановски и Крстевски со по 14 поени, додека кај Норвешка се истакнаa Јавара и Фреј со по 11 поени. В недела од 19:00 часот следи дуелот против Данска исто така на паркетот во Гевгелија.

Пред дуелот со Норвежаните посебно признание доби градоначалникот на Гевгелија, Андон Сарамандов, за поддршката и гостопримството од страна на првиот човек на Кошаркарската федерација Перо Атниќ. Салата „26 април“ е исполнета до последното место и навивањето и песната не изостануваат.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.