Во Гевгелија отворен стационар за бездомни кучиња кои може да се пријавуваат преку Систем 48 или во Комуналец

557

Во Гевгелија почна да фунцкионира прифатилиштето за бездомни кучиња кое ќе работи во склоп на ЈПКД “Комуналец” Гевгелија кое доби Решение од АХВ за вршење на дејноста за третман на бездомни кучиња. Прифатилиштето е со капацитет од 13 кучиња со можност да се прошири

,,Гевгеличани кои ќе забележат улични кучиња може да пријавата на сервисот Систем 48 или директно во Комуналец кои ќе излезат на терени да ги заловат. Во процесот се врши идентификација на кучето. Доколку не е чипирано кучето се превзема и се третира против паразити пред да се стави во карантинскиот дел. До ставање во функција на ветеринарната амбуланта на Комуналец, сите ветеринарни интервенции ќе ги изведува ветринарното друштво со кое е потпишан договор за соработка. Откако ќе заврши тој дел  кучињата се ставаат во просторот за дневен престој во Прифатлиштето на ЈПКД Комуналец,, стои во соопштението од Општина Гевгелија

Гевгелиски Комуналец преку социјалните мрежи (ФБ профилот на Прифтилиштето) ќе бидат објавувани деновите во кои ќе биде организиран прием за граѓаните кои се заинтересирани за вдомување на кучињата од прифатилиштето кои успешно го поминале тестот за социјализација. Согласно одредбите од Законот за благосостојба на животните, кучињата кои успешно го минале тестот за социјализација а нема да бидат вдомени во законски утврдениот рок, ќе бидат одбележани со жолти општински маркици и ќе бидат повторно пуштени на местото на нивното заловување.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.