ВМРО ДПМНЕ со блокади и во Струмица бара документот ,,Патоказ” за преговорите со Бугарија, јавно да биде објавен

881

OK на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица со блокада на главната крстосницата во строгиот центар на градот побара од властите да го објават јавно документот кој се очекува да биде дел од преговарачкиот процес со соседна Бугарија. Тие вчера го блокираа сообраќајот на семафорите во периодот од 15 до 17 часот а блокади ќе има и денеска и утре во истиот период.

,,ВМРО ДПМНЕ има потенцијал да ги пресретне сите игри на актуелната власт. Станува збор за намера на власта Декларацијата на Бугарскиот парламент да ја направи дел од преговарачката рамка со Европската унија. Тоа значи: негирањето на нашата национална посебност, јазик, култура и обичаи да станат наш проблем директно со Европската унија“,  кажа пратеничката Јадранка Поцкова

Поцкова во името на партијата побара документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.