Владата одлучи, празничниот полициски час викендов од недела од 11 до вторник до 5 часот наутро

1987

Владата на својата седница одлучи полицискиот час да започнe од недела од 11 часот и да трае до 5 часот во вторник за претстојниот продолжен викенд за празниците Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј овјави техничкиот премиер Оливер Спасовки

„Следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со КОВИД-19, како и препораките на Комисијата за заразни болести, на денешната владина седница донесовме одлука за зголемена рестрикција на движењето на граѓаните за време на претстојниот празничен викенд. Се забранува движењето на сите граѓани на целата територија на државата почнувајќи од недела, 24 мај, во 11 часот до вторник, 26 мај, до 5 часот“, велат од Владата.

Утре забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19 часот до 5 часот. Комисијата за заразни болести  во средата достави предлог до Владата полицискиот час викендов да трае од сабота во 19 часот до вторник наутро.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.