Викендов во Дојран ќе се одржи Национално триатлон првенство, ќе се плива, трча и вози велосипед !

1121

Викендов во Дорајн (утре и задутре) во организација на Триатлон федерацијата на Македонија а во соработка со Општина Дојран и поддршка на Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот олимписки комитет, се одржа  национално првенство во Триатлон. Станува збор за атрактивна спортска дисциплина од пливање, возење велосипед и трчање. Инаку учесниците на првенството како што објави Федерацијата  вечерва ги добија стартните броеви

Според најавите се очекува да земат учество околу 100 тина натпреваруваи во млади и сениорски категории во машка и женска конкурецниај. Пријавени се учесници од речиси сите триатолно клубови а поделени се во 6 групи – сениори, јуниори, кадети, мастерс и две детски

Имајки во предвид дека ќе се трча и вози велосипед како делови од триатлонот,утре и задутре во претпладневните часови сообраќајот ќе се регулира во Дојран.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.