Видео од настапот на Ансамбл ,,Бојмија” од Гевгелија кој преку државната РТС ја освои Србија

4022

Ансаблот за традиционална игра и песна ,,Бојмија,, од Гевгелија кој изминатиов период имаше настапи во соседна Србија одлично го престави македонскиот фолклор  а преку настапот на државната РТС во популарната емисија Шареница надалеку се слушна за двете традиционални ора  „Малешевка“ и „Радовишки собор“. Тие во Србија беа на покана на КУД „Љубомир Ивановиќ-Геџа“ од Ковачевац со кого веќе подолг период соработуваат

,,Може да кажам дека направивме таква атмосфера во емисијата „Шареница“ со нашите две кореографии „Малешевка“ и „Радовишки собор“, што сите во студиото ги станавме на нозе да заиграат и да ракоплескаат, а водителот Слободан Шаренац неколку пати повтори- убаво, многу убаво”, изјави за ТВ Нова 12 Никола Миовски, уметничкиот директор на „Бојмија“

Настапот на ,,Бојмија” можете да го видите на 1:02:50 каде ја изведуваат кореографијата ,,Малешевка” но и на 1:18:24 каде ја изведуваат кореографијата ,,Радовишки Собор”

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.