Видео од културно забавниот живот во Василево и Ново Село пред повеќе од 40 години

1370

На Youtube каналот ,,Архива Македонија“ објавено е видеорепортажа која е снимена од РТВ Скопје од 23.02.1979 година за културно забавниот живот во Василево и Ново Село. Пркеу изјави на соговорници и настапи на секциите на културните друштва се отсликува културниот живот во 80 тите во овие две населени места.

Во Василево функционирало КУД ,, Гоце Делчев,, кое имало соработка со истоименото Основно училиште а во кое членувале ученици, студенти, земјоделци кои под менторство на наставници и од месната заедница на Василево биле составен дел од секоја поголема манифестација во ова населено место. Во тоа време во рамките на КУД ,,Гоце Делчев ,, фунцкионирала играорна група, мандолински оркестар со хор од училиштето.

Во видео репортажата опфатен е и културниот живот во Ново Село каде функционирало КУД ,,Илија Младенов’’ во кое членувале над 100 члена а имало повеќе секции како драмската, фолклораната, пејачката. Тие на сите републички и државни празници биле составен дел

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.