Видео од головите со кои Беласица славеше против Шкендија, втора победа по ред за синобелите

1985

Фудбалерите на Беласица го надмудрија составот на Ќатип Османи и славеа со 2:1 во редовното 30 то коло од Првата фудбалкса лига. На стадионот ,,Младост’’ струмичките сино бели донесоа радост кај публиката и симпатизерите на овој клуб, кој докажа дека може да се носи и со големи имиња врзувајки втора победа по ред откако завчера во Кукуш ја порази и Академија Пандев.

Со ова победа и новите три бода, фудбалерите на Беласица му се приближија на осмото место каде се наоѓа Силекс. Разликата помеѓу овие два тима сега е само еден бод. Кратовчани имаат 31 бод а Беласица 30 па до крајот на шампионатот ќе водат ,,битка’’ кој да биде осми и игра Бараж за опстанок.

Инаку на мечот синобелите повеќе ја посакуваа победата и заслужено дојдоа до неа. Пепи Ѓоргиев го откри резултатот во 5 минута. Постојано напаѓаа и создаваа шанси за ново изненадување но немаа завршница. Шкендија пак со комбинираниот состав го бараше идеалниот пат до мрежата на Вујанац.  Бејтулаи од Шкендија во второто полувреме си даде автогол за водство на струмичани од 2:0 а голот на гостите го постигна Шефити

Следното коло Беласица му гостува на Вардар а Пандевци кои денеска претрпеа пораз од Шкупи со 1:0 ќе играат со Работнички на свој терен

Еве ги головите на Младост каде Беласица забележа победа против лидерот Шкендија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.