Видео од головите од мечот А.Пандев – Шкендија и одбраната на Захов кој не дозволи реми во Струмица

1770

Фудбалерите на Академија Пандев претрпеа пораз од Шкендија во првото пролетно коло од фудбалскиот шампионат. На стадионот Благој Истатов во Струмица, избраниците на Југослав Трненчовски загубија со 2:1 со што си ја доведоа во опасност третата позиција бидејки Силекс и Македонија ЃП веќе ги демнат. Интересен меч во кој пандевци го отворија резултатот, Шкендија направи пресврт а Костадин Захов успеа да спаси гол н домаќините со кој ќе дојдеа до израмнување во 94 минута.

Ова е осмо првенствено коло по ред како Академија Пандев нема забележано победа.Резултатот се отвори во 5. минута кога по една тимска акција погоди Миловановиќ, додека во 23. минута изедначи Алими, кој солидно се снајде во шеснаесетникот по еден центаршут на Ибраими и го надмудри Чубраковиќ со глава.  Во 55 тата минута Димов беше невнимателен во шеснаесетникот и направи пенал кој гостите го искористија и си направија предност до крајот на мечот. Следното коло Академија Пандев и гостува на Македонија ЃП.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.