Вечерва во Домот на културата Јане Сандански во Ново Село премиера на преставата ,,Марта”

1210

Вечерва во Домот на културата ,,Јане Сандански” во Ново Село премиерно ќе биде изведена преставата ,, Марта” од Горјан Петревски во режија на Кире Ѓеоргиев кој стави потпис и на драматургијата.  Во преставата  учествуваат Македонка Стојкова која ја игра улогата на Марта Костадин Китановски кој ја игра улогат ана Борко, Александра Атанасова – Бисера мајката на Марта, Роберт Јанев – Витан Ован Стојанов – Џо, Душанка Илиева- Емилија и Теодора Ѓеоргиева – Пантер.

Премиерата започнува во 20 часот а влезниците по цена од 50 денари се пуштени во продажба. Инаку сценографијата за преставата е на Ѕвонко Тилев, вокал Сара Јанева,  Костимограф Васе Ценев а организатор Никола Јанев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.