Веста на новинарот Трајков за недоделување пари за Фолк Фест е непрофесионална и тенденциозна, реагира општина Валандово

610

Општина Валандово на својата ФБ страна објави дека информацијата на новинарот Ване Трајков ,, Фолк Фест Валадово не доби пари од Министерството за култура, оти општината аплицирала на погрешен конкурс’’ е непрофесионална и тенденциозна.  Во образложението, општината наведува дека новинарот Трајков ја објавил веста без да биде побаран одговор од општината како што побарал од министерството за култура, иако во пласираните вести за медиумите има изјава и од градоначалникот Перо Костадинов запазувајки ги сите новинарски стандарди и норми.

,,Општина Валандово, годинава како и сите претходни години аплицира на конкурсите од Министерството за култура во делот на манифестации и фестивали од музичка и музичко – сценска дејност, во која Фолк Фест Валандово како манифестација припаѓа.
За одржување на годинешниот Фолк Фест – Валандово, општината има поднесено апликации во конкурсот за финансирање на манифестации и фестивали од музичка и музичко – сценската дејност како и во конкурсот за град на културата во 2022 година. Двете апликации се целосно исправни и по истите очекуваме одговор. Поради објавувањето на оваа вест од страна на наведениот новинар, без притоа да се побара одговор и од општина Валандово, како што е побарано од Министерството за култура, сметаме дека истата е непрофесионална и тенденциозна,, стои во реакцијата на општина Валандово на својата ФБ страна
Веста од новинарот Ване Трајков во која има изјава од градоначалникот Перо Костадинов но и став од Министерството за култура зошто не дале пари,  а за која општина Валандово реагираше, беше објавена на порталот СДК.МК, ТВ Канал ВИС и порталот Дрнка.МК.  
Информација за недоделување средства за овој фестивал од Министертвото за култура заради грешка апликација, објави и Државната новинска агенција МИА од која пак беше превземена и од други информативни портали.
Информативниот портал ДРНКА.МК  остро ја осудува јавната пресметка на Општина Валандово со новинар по социјалните мрежи, сметајки дека тоа е класична дискредитација и притисок врз новинарот Ване Трајков при што побара реакција од сите наделжни новинарски и медиумски организации.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.