Валандовчанец позитивен на КОВИД-19, бил во државен карантин и се лекува во Битола – нови 28 позитивни во земјава

1310

Во изминатите 24 часа потврдени се 28 нови случаи на коронавирус. Во Скопје 11, Прилеп 9, Велес 3, Куманово 2, Тетово 2 и Валандово 1. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1259

,,Почитувани лицето кое е позитивно на COVID -19 и според најновата статистика е  евидентирано од Валандово, симптомите ги има добиено додека бил сместен во државен карантин. Моментално лицето е на лекување на инфективно оделение во Општа Болница Битола. Нема простор за паникa,, напиша директорот на Здравен дом Валандово на неговиот фејсбук профил Роберт Марков

Денеска регистрирани се 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Во ГОБ „8 Септември“ почина пациент од Скопје на 51-годишна возраст, примен во болницата на 9 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина.

Во изминатото деноноќие направени се 660 теста. Досега во земјата се направени вкупно 13.000 тестирања на Ковид-19.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.