Богданчанец превезувал 13 мигранти во патничко возило, излетал од патот па побегнал, но полицијата го пронашла

3702

Струмичката полиција против 22 годишен жител од Богданци ќе поднесе кривична пријава откако вчера кај крстосницата за населените места Миравци и Милетково излетало од патот па побегал а во возилото ,,фолсфаген пасат’’ со бугарски регистарски ознаки биле пронајдени 13 мигранти од Бангладеш. Како што информираа од полицијата возилото биле забележано на регионалниот пат Гевгелија -Дојран на крстосницата Ѓавато при што полициските службеници од станицата за граничен премин и граничен надзор Богородица се упатиле по него

,, Вчера во 12.30 часот на регионалниот пат Гевгелија-Дојран, на крстосница „Ѓавато“, полициски службеници забележале патничко возило „фолксваген пасат“ со бугарски национални ознаки во кое се превезувале поголем број на лица и кое се движи од Богданци кон Гевгелија. Полициските службеници со возило се упатиле кон него. На крстосницата Гевгелија возилото се вклучило на автопатот кон Скопје, а на крстосницата с.Миравци–с.Милетково, поради неприлагодена брзина, излетало од патот. После тоа, возачот побегнал. Во возилото биле понајдени 13 лица мигранти од Бангладеш кои биле приведени во Полициска станица за граничен премин и граничен надзор Богородица. Набргу потоа, возачот бил пронајден и предаден во СВР Струмица. Се работи за Б.Ј.(22) од Богданци. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава,, стои во информацијата од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.