Бензините поефтини за пет а дизелот за шест денари

339

Бензините од вечерва на полноќ ќе се продаваат по цени пониски за пет денари по литар, додека дизелот поевтинува за шест денари по литар, соопшти попладнево Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

-Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 5,95 проценти во однос на одлуката од 15.03.2022 година, се вели во соопштението од РКЕ.

Согласно Одлуката, малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 5,50 денари по литар, малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 2,550 денар по килограм и сега ќе изнесува 56,749 денари по килограм.

-Од 17.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 79,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 75,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 56,749 (денари/килограм), се наведува во соопштението од РКЕ.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.