БАГ до Владата на Бугарија достави проект за изградба на гасоводна линија Петрич-Струмица

1183

Бугарската асоцијација за гас, како што јави дописникот на МИА од Софија, предлага да се изгради гасната врска Петрич-Струмица, која би била од големо значење за енергетската безбедност не само на двете соседни земји, туку и за Република Косово, што е предуслов за проширување на територијалниот опфат на Балканскиот гасен центар и бугарскиот сектор за гас.

Во документот се наведува дека Република Северна Македонија добива природен гас преку гасната транзитна мрежа на Република Бугарија без можност за договор за интерконекција меѓу двата оператори, што ги изолира двата сектори за трговија.

Авторите на идејата потсетуваат на тоа дека на 11 декември 2019 година во Скопје, под покровителство на премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, се одржа тркалезна маса за гасно поврзување меѓу двете соседни земји, на која за прв пат беше претставена изградбата на интерконектор со Република Северна Македонија на трасата Петрич – Струмица, што беше запоставено од претходната бугарска влада.

Затоа, Бугарската компанија за гас смета дека претстојната ревизија на Планот за закрепнување и одржливост на Бугарија е основа за дополнување на националната гасоводна и енергетска инфраструктура.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.