Активисти на Changemakers4all од Гевгелија, го чистеа локалитетот Динќут и порачаа ,,Промени се’’ (фото)

2619

Под мотото ,, Промени се’’ активисти на здружението ,,Changemakers4all’’ од Гевгелија  денеска на празникот 11 Октомври, како што наведоа РЕВОЛУЦИОНЕРНО го чистеа локалитетот Динќут кај Гевгелија од отпушоци, пластична амбалажа, капачиња оставени и фрлени од несовесни граѓани.

,,По повод денешниот празник и во чест на доброволците кои го пошумиле Динќут, денес здружението “Changemakers4All” организираше РЕВОЛУЦИОНЕРНО чистење на “пикавци” од пред клупите на посочената локација при што беа собрани десетина пластични шишиња со отпушоци кои беа фрлени на земјата и стотина тапи од пијалоци’’, објавија од здружението кои со еко акција го честитаа празникот 11 Октомври.

Акцијата беше во чест на сите волонтери и доброволци  од општина Гевглеија кои учествувале во пошумувањето на Динќут кој сега е среден прилагоден и направен за сите генерации да го посетуваат,  секој на свој начин. Но во делот на клупите за кино или средби каде е постелен со каменчиња пушачите го покриел со отпушоци, капачиња, пластични цевки, шишиња.

фото Димитар Мијов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.