Активистите против рудници во струмичко, гневни што Владата спои две концесии за рудникот кај Иловица

163

Активистите од „Здрава котлина“ со неверување ја дочекаа информацијата дека Владата донела одлука за спојување на двете концесии за рудник за бакар и злато на планината Огражден кои се наоѓаат на териториите на општините Босилово и Ново Село. Според доброупатените оваа значи дека се отвораат вратите за можнa изградба на рудникот Иловица-Штука посебно откако Управниот суд ја уважил жалбата на канадската компанија Еуромакс на владината одлука за раскинување на договорот за една од концесиите за екплоатација на руда.

Стравувањаа за вакво сценарио го загрева и фактот дека основачот на компанијата ,,Еколог“  од Тетово – Назиф Дестани  преку неговата холандска компанија НД Груп инвеситраше три милиони евра во Еуромакс, по што и Вишиот управен суд и Управниот суд ги прафатија жалбите на потенцијалниот концесионер

„Еколог“ е помоќен од нашето државно судство, а ова спојување го докажа тоа. Тоа што го бараше „Еуромакс Ресурси“ со години назад исто како и што 12-те пресуди на Управен суд и Виш управен суд го бараа, што досега никој не се дрзна да има даде, сега премиерот им дозволи да ги спојат концесиите, но секако со посредство на ДУИ, откако Назиф Дестани вложи милиони евра за 25% од акциите во „Еуромакс Ресурси“. Најавуваме дека народот активно ќе се мобилизира и ќе се самоорганизирам да делуваме на секаков можен начин. И ние имаме ,,чизми“ кои многу време не се извадени. Време е за народна буна“, објавија од „Здрава котлина“

Според Костадин Ристоманов еко активист сето тоа е политичка игра иницирана од ДУИ во кои се вмешани сите политички партии, судии, адвокати. Спроед него, несфатливо како истиот Управен суд кој цело време  ја бранеше одлуката на Владата сега ја уважува жалбата на Еуромакс.

,,Ние го очекувавме ваквиот расплет бидејки во нашата држава не владее правото. Ние сме под тивка окупација на ДУИ а нејзиниот партенр СДСМ мудро молчи најверојатно и тие се вмешани во целата ситуација, но нас не загрижува и опозиоцијата којаисто така молчи кои беа на наша страна кога излегувавме на протести“, вели Костадин Ристоманов кој не ја исклучува можноста за радикализирање на отпорот.

Од Владата нема одговор кога е донесена одлуката откако таа вчера излезе во Службен весник во која јасно да се спои концесијата за бакар и злато што се наоѓа на планината Огражден на територијата на општина Босилово, со втората  која се наоѓа исто така на Огражден а се протега на териториите на општините Босилово и Ново Село.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.