Од понеделник аудиции за Фестивалот на детски песни ,,Јо-Јо’’ 2020 во Струмица, може да се пријават дечињата од Југоистокот

Од понеделник стартуваат аудициите за избор на дечиња кои ќе земат учество на годинашново издание на  Фестивалот на детски песни ,,Јо-Јо’’ 2020 во Струмица....

МДД Пирок повторно организира музичка забава во Швајцарија и ќе собира донации за лекување на пет лица во Македонија...

Членовите на Македонското добротоворно друштво ,,Пирок’’ од Швајцарија на 15 февруари, за двојниот празник ,,Св. Трифун’’ и ,,Св. Валентин’’, организираат голема хуманитарна забава на...

Гевгеличанката Ана Брзанова блесна на „Top Models of the World 2020“ во Египет и освои титула (фото/видео)

Изминативе денови во Хургада Египет се оддржа престижниот „Top Models of the World 2020“, каде преставничка од Македонија беше 19 годишната Ана Брзанова од Гевгелија....

Бендот ,,Криза’’ со вокалисти од Гевгелија, Негорци, Богданци и Валандово со трибјут концерт за Тоше Проески во ,,Де Факто’’

Во петок на 24 ти јануари во ,,Де Факто’’ во Гевгелија, бендот ,,Криза’’ ќе одржи тричасовен трибјут концерт за Тоше. На концертот кој ќе...

Стакато Бенд со Кристина и Шавлев го објавија коверот на песната ,,Моме оди за вода’’ (видео)

,,Стакато Бенд’’ на својот официјален Youtube канал ја објавија својата преработка на македонската народна песна ,,Моме оди за вода ’’ во нов аранжман а...

Се надевам дека ќе допреме до срцата низ Европа, вели Васил Гарванлиев кој ќе ја преставува Македонија на Евросонгот...

Струмичанецот Васил Гарванлиев кој лани беше дел од евровизискиот тим на Македонија со песната ,,Proud’’ на Тамара, ќе биде годинашниов македонски преставник на Евросонгот...

Црвена јабука во сабота во гевгелиски Де Факто, најавуваат одлична забава и музички времеплов

Легендарниот сараевски бенд Црвена Јабука во сабота на 18 ти Јануари гостува во ,, Де Факто'' во Гевгелија каде фронтменот на групата Дражен Жериќ-Жера ...

Јордан Митев ги собра и развесели пред Бадник и Божиќ македонските печалбари во „Сонце’’ (фотогалерија)

Цели шест часа траеше Печалбарската вечер во ресторанот ,,Сонце’’ кај Борисово општина Ново Село, каде се собраа стотоци иселеници кои живеат и работат во...

Фото: Струмичките гимназијалци повторно блеснаа со Божиќниот концерт – ,,Деценија’’ ја посветија за лекување на Стојче

Годинашново издание на традиционалниот хуманитарен Новогодишно-Божиќен концерт на СОУ ,,Јане Сандански’’ од Струмица ги оправда очекувањата. Насловен како ,,Деценија’’ на сцената на Центарот за...

Струмичката гимназија со децениски Божиќен концерт за да помогнат некому, на сцена 90 средношколци ќе пеат за лекување на...

Вкупно деведесеттина поранешни ученици во Струмичката гимназија кои во изминатите девет години беа дел од Новогодишниот-Божиќен концерт и сегашни средношколци, членови на хорот на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Џио Струмица со две пријателски победи против албанскиот Ерзени, три победи...

Одбојкарите на Џио Струмица и во вториот пријателски меч против албанскиот состав Ерзени забележа победа. Во спортската сала Парк струмичани викендов одиграа два тест...