Три лица повредени во судар на три возила на патот Струмица Босилово (фото)

Утрово на регионалниот пат Струмица - Ново Село (помеѓу селата Дабиле и Босилово)  се случи сообраќајка во која учествувале три возила. Во истата според...

Струмичко Вељуса за една година ќе добие канализација, договорот е потпишан а средствата се од АФПРЗ

Општина Струмица пред речиси два месеца склучи договор со скопската фирма ,,Коп инженеринг’’ за изведба на фекална канализација во населеното место Вељуса прва фаза....

Во понеделник прекин во електроснабдувањето во југозападниот дел на Гевгелија

ЕВН-КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија дека во понеделник, на 17 февруари 2020 година, без електрично напојување ќе биде дел од Гевгелија...

Центарот за развој на Југоистокот отвори „Заеднички работен простор“ за поддршка на бизнис и граѓанскиот сектор

Во функција на развој на малите и средни претпријатија, граѓанските организации, самостојните работници како новинари, консултанти, Центарот за развој на Југоисточниот плански регион отвори...

Жителите од Добрашинци, Висока и Нова Маала во општина Василево, ќе бидат обештетени од ланското јунско невреме

Граѓаните од населените места Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала кои претрпеа штети  од невремето што ги зафати овие населени места на 24 јуни...

Промовирани агрометео станиците во Југоистокот кои ќе дават податоци на фармерите за времето за да ги заштитат посевите

Агрометеоролошките станици кои ги постави Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во сите 10 општини во овој дел на државата почнаа да функционираат...

Радовиш ги избра најдобрите и најуспешни спортисти, екипи и тренери на општината за 2019 тата

Општина Радовиш ги прогласи најуспешните и најдобрите во спортот за минатата година. На традиционалната манифестација ,,Избор на спортист’’ беа доделени наградите и плакетите за...

Уапсен жител од валандовско Дорломбос, фатен кај Куклиш струмичко како во камион превезува 53 мигранти

Кај струмичкото населено место Куклиш во камион управуван од жител на валандовско Дорломбос, откриени се дури 53 мигранти соопшти МВР. Возачот е приведен во...

Зимбаков: Изградбата на детската градинка во Босилово тече според предвидената динамика

Изградбата на детската градинка во општинскиот центар Босилово тече според предвидената динамика, објави градоначаланикот на ова општина Зоран Зимбаков. Градинката која почна да се...

Гевгелиски Комуналец со акција за селекција на отпадот, се делат специјални кеси за да се одлага пластика, стакло, хартија,...

Гевгелиски ,,Комуналец’’ ја почна акцијата за примарна селекција на отпадот за собирање на сув неопасен отпад, кој треба да биде одвоен од органскиот комунален...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Џио Струмица со две пријателски победи против албанскиот Ерзени, три победи...

Одбојкарите на Џио Струмица и во вториот пријателски меч против албанскиот состав Ерзени забележа победа. Во спортската сала Парк струмичани викендов одиграа два тест...