дома тагови Трајан Димковски

таг: Трајан Димковски

Од понеделник земјоделците може да точат зелена нафта на картичка, тие што немаат стасаа новите во ПЕ на МЗШВ

Земјоделците кои досега имаа картички и користеа зелена нафта, од понеделник повторно може да точат еуродизел на бензинските на Макпетрол. Вака најавија минситерот за...

Министерот Димковски се заложи за партнерски однос и прифатлива откупна цена за вишните и за производителите и за откупувачите

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски ja посети  Општина Василево и оствари средба со градоначалникот Марјан Јанев но и со производители и...

До крајот на годинава браната ,,Конско’’ кај Гевгелија треба да биде целосно изградена, информираа од МЗШВ

Браната ,,Конско’’ кај Гевгелија која почна да се гради пред две години се очекува до крајот на оваа година да заврши целосно. Согласно договорот со...

Од вторник исплата на субвенциите за тутун, ќе се врши по денови според презимињата на тутунарите

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 19.050 тутунопроизводители, денеска исплати над 30 милиони евра субвенции за произведен и...

Раноградинарите со пластеници не треба да вадат посебни дозволи за движење, останатите ќе мора, кажа министерот Димковски (видео)

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски во денешната изјава посочи дека заради интензивирање на сезоната на земјоделски работи, особено кај  градинарските култури,...

Пуштени субвенциите и за градинарите – исплатени се близу 255 милиони денари на околу 12 илјади земјоделци

Денеска се исплатија близу 255 милиони денари субвенции на 11.828 земјоделци, за мерката за директни плаќања за градинарско производство во контролирани услови за пиперки,...

Формирањето техничка Влада нема да ја закочи исплатата на субвенциите, вели министерот за земјоделство Димковски

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски на завчерашната прес-конференција на која истакна дека паралелно со првенствената цел на техничката Влада да се...

Министерот Димковски на средба со тутунарите во Конче, најави дека целокупното производство со тутун ќе биде откупено

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на барање на тутунопроизводителите од Општина Конче, заедно со градоначалникот Благој Илиев, остварија средба на која...

Празијада во Градашорци – Се дегустираа специјалитети од праз и се донираа средства за хумани цели

Општина Василево ја организираше 12 тата манифестација ,,Ден на празот’’ во населеното место Градашорци каде беа презенитрани над 100 тина специјалитети од праз приготвени...

Министерот Димковски и директорката Лукаревска пазаруваа во Гевгелија и ги скенираа сметките промовирајки ја апликацијата Мој ДДВ

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски заедно со директорката на УЈП Сања Лукаревска денеска пазаруваа во маркет во Гевгелија и ги скенираа...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Двајца повредени во сообрaќајка на обиколницата кај Богданци

На 21.07.2024 година во 04.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат 1109 (Обиколница Богданци), се случила сообраќајна несреќа помеѓу...