дома тагови министерство за култура

таг: министерство за култура

Младата струмичанка Ивана Мазнејкова го отвори фестивалот ,,Магична флејта” во Тирана – Албанија и ја освои публиката !

Синоќа во организација на македонскиот Културно-информативен центар во Тирана Албaнија, настапи нашата млада пијанистка од Струмица Ивана Мазнејкова, која го отвори фестивалот „Магична флејта“ во Тирана....

Нема пари од од годишните програми на Министерството за култура за Фолк Фест Валандово

,,Фолк Фест Валандово’’ годинава нема да добие пари од годишните програми на Министерството за култура како поддршка за организација и негово одржување. Во објавените резултати...

Управниот суд го поништи изборот на директор на Центарот за култура во Струмица

Управниот суд го поништи изборот на Васил Бубев за директор на НУЦК Антон Панов во Струмица откако двете кандидатки кои беа одбиени на конкурсот...

Струмица ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ за оваа година

Општината Струмица оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура на кој освен...

Актерите од Струмица најавуваат протести, Mинистерството за култура вели дека нема основ да се поништи изборот на директор

Актерите од Струмичкиот театар  од утре излегуваат на протести а паралелно битката ќе ја водат и по правно институционален  пат бидејки  се сомневаат во...

Струмичките актери ја повикаа Стефоска да го поништи изборот за директор во НУЦК Антон Панов

Актерит кои се вработени во струмичкиот Центар за култура реагираат и бараат од министерката за култура Ирена Стефоска да ја пониши одлуката за избор...

Само милион денари за Фолк Фест Валандово од министерството за култура, општината ќе се жали

Најстариот македонски музички фестивал и столб на македонската новокомпонирана народна песна ,,Фолк Фест Валандово'' годинава од министерството за култура ќе добие само милион денари,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Александар Стојанов поставен за прв тренер на ФК Беласица откако замина...

Откако Васе Беќаров и ФК Беласица спогодбено се разделија на едно коло пред крајот на есенската полуетапа, управата на клубот донесе одлука на клупата...