Oд утре нема полициски час, угостителите со работа од четврток, соопшто премиерот Спасовски

1598

Од утре и официјално ќе биде укината забраната за движење во земјава која беше воведена со прогласувањето на пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Ова го соопшти техничкито премиер Оливер Спасовски откако Владата заседаваше попладнево, разгледувајки ги предлозите од Комисијата за заразни болести.

Како што соопшти Спасовски, од четврток отпочнуваат со работа угостителските објекти и тоа со посебни протоколи на летните тераси, додека во самите ресторани или кафеани дополнително ќе се регулира.  Спасовски не конкретизираше кога ќе бидат отворени границите.

Владата одлучи од 1 јуни да престанат да важат ослободувањата од работа, работата од дома, како и организирањето на работата со ротации. Ова укинување ќе биде пропратено со соодветен протокол за работа во просторните услови, како и за личната заштитна опрема

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.