Kазнети 36 возачи заради брзо возење во Југоистокот, најмногу на подрачјето на ПС Струмица

783

СВР Струмица на вчера спроведе засилени контроли над возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа биле констатирани 36 прекршоци, соопшти МВР. Како што информираа најмногу недисциплинирани возачи имало на територијата на ПС Струмица каде се санкционирани 20 возачи. 7 се казнети на подрачјето на ПС Гевгелија, 6 територијата што ја покрива ПС Валандово и тројца возачи во Радовиш

Паралелно полициски екипи од СВР Струмица спровеле засилени мерки и над возачи на мотоцикли, при што биле констатирани 11 прекршоци, од кои 5 биле за некористење на заштитен шлем-кацига за време на возење, 3 за управување без возачка потврда/дозвола, 2 за изминат рок на важност на регистрацијата. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.