Јаневски повторно претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, кој во 2020 ќе има 580 илјади евра...

Првиот човек на општина Струмица градоначалникот Коста Јаневски повторно е избран за претседател на Советот за развој на  Југоисточниот плански регион. Тој едногласно ја...

Време е ! Разбуди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата, превентивна акција на струмичката полиција

Секторот за внатрешни работи Струмица преку Отсекот за превенција  во партнерство со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и општинскиот совет преку...

Во ООУ Маршал Тито во Струмица се реализираше Отворен ден за граѓанско образование (фото)

На Денот на донесување на Конвенцијата за правата на децата, денеска во Општинското основно училиште ,,Маршал Тито“ во  Струмица се реализираше Отворен ден за...

Комедијата „Секс, лаги и љубомора“ на струмичкиот театар утревечер со премиера а веќе распродадена до петок

Утревчер струмичкиот народен театар „Антон Панов“премиерно ќе ја изведе комедијата „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети, а во режија на Синиша Евтимов во која играат Анкица...

ЕВН го изгради првиот парк за миленичиња во Струмица со повеќе елементи и реквизити за разонода

Вработени од ЕВН денеска во градскиот парк во Струмица поставија реквизити наменети за првиот парк за миленичиња со што и официјално се пушти оградениот...

Центарот за развој на Југоистокот набави 23 агро-метео станици за сите 10 општини со кои фармерите ќе добиваат прогнози...

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион склучи договор со виничката фирма ,,Фуд-Агро'' за набавка на 23 Агрометеоролошки станици во вредност од 75 илјади...

Скај плус од Струмица со ,,Јутјберска платформа’’ ќе иницира младите да креираат видеа за медиумска реформа

Граѓанското здружение ,,Скај плус’’ од Струмица го промовираше проектот за медиумска писменост  насловен како „Јутјуберска платформа за медиумска реформа“. Целт на проектот е да...

Растат илегалните премини на јужната граница но и кривичните пријави за криумчарeње мигранти

Македонските полициски службеници во првите 9 месеци од годинава спречиле повеќе од 5 илјади обиди за илегално преминување на македонската граница за разлика од...

Во Струмица подментал пожар во паркирано возило и избегал, полицијата го откри и му поднесе кривична пријава

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против К.Ј. 26 годишен жител од населеното место Рич под сомневање дека подметнал пожар во паркирано возило на улицата...

Фудбалското игралиште со вештачка трева Филип Лазаревски во Струмица доби трибина со 150 столчиња

Фудбалското игралиште со вештачка трева во Струмица доби трибина со капацитет од 150 столчиња. Поставувањето трибина е резултат на соработката на општина Струмица со...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Селото на војводата Атанас Цонев-Брадата Нивичино, ја чува тајната за последните...

Ретко кој знае дека американската мисионерка Мис Елен Стон која била киднапирана од страна на четата на Јане Сандански, пред да биде ослободена, престојувала...