,,Не биди ѓубре’’ – Еко акции во Дојран и Валандово во кои се вклучија и градоначалниците

Активисти потикнати за чиста и здрава животна средина кои се нарекуваат параѓубраџии со хаштаг ,,Не биди ѓубре’’ предводени од екоактивистката Ирена Ристиќ викендов чистеа...

Фото – Дечињата од градинката Кокиче и учениците од Кочо Рацин ги чистеа плажите и јавните површини во Дојран

Деновиве дечињата од Детската градинка Кокиче но и учениците од ООУ ,,Кочо Рацин’’ од Нов Дојран се вклучија во одбележувањето на Денот на пролетта...

Откриени 123 мрежи за лов на риба во водите на Дојранското езеро а кај угостители риба без документи за...

Инспектори од  Државниот земјоделски инспекторат заедно со преставници на полицијата, викендов во водите на Дојранското езеро пронашле 123 рибарски мрежи за лов на езерска...

Видео во кое Дојран ги нуди сите убавини а ги привлече сите гости на саемот во Белград

Убавините на Дојран во промотивно видео со кое општинските власти се преставија на туристичкиот саем во Белград...... Во видеото прикажана е локацијата, плажите, културно...

Понудата од Дојран предизвика огромен интерес на туристичкиот саем во Белград – Србија

Општина Дојран ги презентира сите убавини на ова туристичко место тргнувајки од сместувачките капацитети па се до одличната традиционална кујна  на туристичкиот саем во...

Убавините и понудата на Дојран ќе се презентира на туристички саем во Белград Србија

Туристичките потенцијали на Дојран со сите убавини ќе бидат презентирани на Интернационалниот саем за туризам во Белград - Србија кој ќе се одржи од...

Дојран и Кукуш со европски проект ќе го регулираат нивото на Дојранското езеро

Ќе се реконструира и санира испусниот канал „Ѓолаја“ од грчка страна преку кој ќе се регулира нивото на Дојранското Езеро чии водостој последниве години...

Се гради спортска сала во Дојран во кругот на основното училиште Кочо Рацин

На површина од 650 метри квадратни, во дворот на основното училиште „Кочо Рацин“ во Нов Дојран се гради спортската сала во рамки на владиниот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...