Струмичките инспектори фатиле две лица како горат отпадни кабли на патот кон Костурино

Oвластениот комунален и инспекторот за животна средина од општина Струмица во  акција за откривање на лица и субјекти кои вршат загадување на амбиенталниот воздух,...

Василево почна со расчистување на дивите депонии, најави контроли и казни за несовесните граѓани

Василевското комунално претпријатие „Турија“ од Василево во соработка со општинаа почна со интензивни активности  во справувањето со дивите депонии.Од почетокот на календарската година до...

Бакар од Боров дол ќе се експлоатира догодина, Конче ќе добива најмногу од концесијата

Бакар од рудникот Боров дол ќе се експлоатира идната година и со транспортна лента таа ќе се пренесува во Бучим. Целиот процес ќе биде...

Болните од Пулмонална хипертензија реагираат што сите нема да добиваат државни лекови, иако министерот им ветил

Пациентите со пулмонална хипертензија (ПХ) се изненадени од програмата што ја објави Министерството за здравство за ретки болести и тврдат дека со неа лекови...

Комуналец им ја секна струјата на тезгаџиите во Глобал Струмица

Група пазарџии, корисници на закупен простор во Градскиот пазар на ТЦ „Глобал“ во Струмица, до редакцијата на  Струмица Нет реагирале за исклучување на електричната...

Герила : Ловат риби во кратерските дупки на патот Струмица – ГП Ново село

Млади активисти деновиве со герила акција предупредија за дупките на патот Струмица, граничен премин Ново село кои се полни со вода и преставуваат опасност...

Општина Валандово бара песни за „Фолк фест Валандово’’ од домашни и странски автори

Општина Валандово распиша меѓународен конкурс за песни за годинашново 34 издание на фестивалот на новосоздадени македонски народни песни „Фолк фест Валандово“. До 15 февруари...

Општина Богданци ќе субвенционира по 300 денари месечно за потрошена вода на лица со социјална помош

Општина Богданци ќе ги субвенционира трошоци за комунални услуги на граѓаните од ова општина кои се изложени на социјални ризици. Во Буџетот за ова...

Еден загинат и тројца повредени во експлозија на плинска боца во Гевгелија

Едно лице го загуби животот по експлозија која се случи попладнево околу 16 часот во продавницата на „Заре Комерц“ во центарот на Гевгелија. Неофицијално експлозијата...

Струмичките земјоделци незаинтересирани за ИПАРД средствата, досега само 40 апликации

На две недели до завршувањето на јавнито повик за доделување средства од Ипард програмата, многу малку земјоделци од југоистокот поднеле барања за искористување на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на...

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...