Општина Богданци ќе субвенционира по 300 денари месечно за потрошена вода на лица со социјална помош

Општина Богданци ќе ги субвенционира трошоци за комунални услуги на граѓаните од ова општина кои се изложени на социјални ризици. Во Буџетот за ова...

Еден загинат и тројца повредени во експлозија на плинска боца во Гевгелија

Едно лице го загуби животот по експлозија која се случи попладнево околу 16 часот во продавницата на „Заре Комерц“ во центарот на Гевгелија. Неофицијално експлозијата...

Струмичките земјоделци незаинтересирани за ИПАРД средствата, досега само 40 апликации

На две недели до завршувањето на јавнито повик за доделување средства од Ипард програмата, многу малку земјоделци од југоистокот поднеле барања за искористување на...

Тројца повредени откако со мерцедес се ,,забиле’’ во бензинска кај Радовиш

Три лица се повредени откако со патничко моторно возило ,,мерцедес’’ се забиле во бензинската станица на Лукоил во Радовиш. Сообраќајката се случила околу 2...

Струмица гасифицирана а државните институции се греат на нафта

Веќе седум години Струмица е гасифицирана општина, но ниту една од државните институции не се грее на гас. Тие и понатаму се греат на нафта...

Видео – Со грант од УНДП, Босилово ќе набавува метални контејнери за собирање отпад

Преку проектот ,,Подобрување на општинските услуги’’ општина Босилово минатата година доби грант од UNDP во висина од 26.000 евра. Првиот човек на општина Василево ...

Радовиш и понатаму без нотар – се подготвувал конкурс за избор !

Повеќе од една година, жителите на Општините Радовиш и Конче за какви било нотарски услуги мора да патуваат во Струмица, со што се изложуваат...

Градоначалник на Ново село ќе се избира на 21 април

На 21 април годинава во општина Ново село паралелно со претседателските ќе се одржат и вонредните Локални избори за избор на нов градоначалник на...

Се гради спортска сала во Дојран во кругот на основното училиште Кочо Рацин

На површина од 650 метри квадратни, во дворот на основното училиште „Кочо Рацин“ во Нов Дојран се гради спортската сала во рамки на владиниот...

Радовиш се спрема за гасификација – се изготвува проект за изградба дистрибутивна мрежа од 7 км

Општина Радовиш деновиве потпиша договор со скопската фирма ,,Филбис’’ за изработка на идеен и основен проект за изградба на гасоводна дистрибутивна секундарна мрежа во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш доби ,,Европска ознака за добро управување” согласно стандардите на Советот...

Општина Радовиш доби признание за добро управување од Советот на Европа и покажала високо ниво на суогласеност со начелата на доброто демократско управување. Станува...