Фото од првиот ,,Радовишки Детски Карневал’’ – Шаренило од бои и фантастични креации !

По повод јубилејот 1000 години Радовиш, во организација на Центарот за култура ,,Ацо Караманов,, се одржа детски карневал по радовишките улици. На карневалот учествуваа...

Младите да веруваат во себе и своите соништа, вели Ефтимов најдобриот млад научник одликуван од претседателот Иванов

„Она што би им го препорачал на младите, без разлика дали себеси се гледаат во науката или не, е да веруваат во себе и...

Лишени од слобода двајца радовишани кои ,,пустошеле шума” на Плачковица

Радовишката полицијата  од слобода лиши двајца радовишани кои ги фати на дело како вршеле  нелегална сеча на огревно дрво на планината Плачковица и ги...

Градинари и овоштари од Струмица и Радовиш ќе добијат швајцарски грантови од 5000 евра, повикот е отворен до 30...

Швајцарската агенција за развој и соработка ќе додели 250 илјади евра на 50 тина земјоделци од струмичкиот и радовишкиот регион за воведување модерни еколошки...

Општина Василево го санира патот до Старо Владевци, деновиве санација и на патот до Нова маала

Општина Василево деновиве почна со санација на локалниот патен правец од Ново до Старо Владевци кој се наоѓаше во мошне лоша состојба. Се врши...

За пет дена струмичката полиција казни 30 тина моторџии, контролите ќе биле секојдневни !

СВР Струмица секојдневно спроведува акциски контроли со цел откривање на прекршоци кои ги прават возачите на мотоцикли и мопеди. Според нивните соопштенија во периодот...

Гимназијалците од Струмица најдобри економисти на Балканот – севкупни победници на 11 тата ,,Економијада”

Тимот на СОУ ,,Јане Сандански''  од Струмица составен од ученичките Анета Манева и Теодора Дузлеска под менторство  на професорот Борис Атанасов се севкупни победници...

Фото – Дечињата и учениците од Богданци со креативни маски – најдобра маската на Vа одделение од ООУ „Петар...

Дечиња од детската градинка во Богданци но и ученици од основните училишта од Богданци и Стојаково заедно со средното училиште од ова општина, учествуваа...

Си подадоа рака и си посакаа успех во трката за Градоначалник – Стоилков и Андонов се потпишаа за фер...

Почна кампањата за градоначалничките избори во Ново Село. Жителите на ова општина на 21 април ке се изјаснуваат меѓу кандидатот на ВМРО  ДПМНЕ Николче...

Кај Гевгелија шумски пожар, кај Радовиш пожар во оранжерии а во Струмица пожар во паркиран голф

Три пожари се евидентирани во струмичката полиција во текот на вчерашните попладневни часови. Горело и се интервенирало во Гевгелија, Радовиш, Струмица. Кај Гевгелија синоќа...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш доби ,,Европска ознака за добро управување” согласно стандардите на Советот...

Општина Радовиш доби признание за добро управување од Советот на Европа и покажала високо ниво на суогласеност со начелата на доброто демократско управување. Станува...