Фото – ,,Паљурци” порибен со 250 килограми крап, парчињата и до 5 кг донации од групата ,,Корморани”

Браната ,,Паљурци'' кај Богданци е порибена со околу 250 килограми крап кои се набавени од страна на членовите на ФБ групата ,,Корморани'' но и...

Стационарот за бездомни кучиња во Струмица при крај, вториот ќе се гради кај Казандол Валандовско

Вториот стационар за бездомни кучиња планиран во Југоистокот нема да се гради во Гевгелија. Општинските власти за локалитетот ,,Сува река’’ не успеале да ги...

Дел од ,,Првомајска’’ во Валандово доби нов изглед но и ново осветлување вредно 17,5 илјади евра

Заврши реконструкцијата на булеварот ,,Првомајска’’ во Валандово. Делницата од 350 метри која се работеше изминативе неколку месеци, доби булеварско решение а целиот потег доби...

Правиме планови да мотивираме вработени од јавниот да преминат во приватниот сектор за повисоки плати, кажа премиерот Заев во...

Премиерот Зоран Заев денеска во Гевгелија кажа дека бројот на вработнеите во јавната администрација се намалува. Кога тој дошол како премиер бројката била 165...

Фото – Се асфалтира патот од Црквата до излезот од Градашорци во општина Василево

Се поставува нов асфалтен слој на делница од регионалиот патен правец А4 – Вељуса кој поминува низ Градашорци. Станува збор за делницата од Црквата...

Исплатени 27 милиони евра субвенции за тутун, тутунарите од една компанија парите ќе ги добијат наредните денови

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати над 80 отсто од вкупно планираната сума за субвенции за тутунот од реколтата 2018-та...

Речиси половина тон крап се улови од браната Паљурци кај Богданци во првото коло од ,,Крапската лига 2019’’

Во организација на Здружението на спортски риболовци ,,Костреш’’ од Богданци на браната Паљурци, викендов се одржа првото натпреварувачко коло од државната Крапска лига 2019....

Во струмичко Нова Маала поставени 4 метални крста за доаѓањето на Папата Фрањо во државата

Викендов со благослов на Н.В.П д-р. Киро Стојанов, бискуп Скопски и епарх Струмичко-скопски, по повод пасторалната посета на Папата Фрањо на Македонија, во парохијата...

Поклоничко патување во Светата земја – Израел, еве кои места ќе се посетат !

Со благослов на митрополитит струмички Наум, струмичката епархија во соработка со Т.А. Лагуна Травел, во периодот од 09 до 17 мај организира поклоничко патување...

Турци сакаат да градат ветерници кај Гевгелија доставиле барања до државните институции

Турци сакаат да градат ветерен парк  на територијата на општините Гевгелија и Демир Капија. Преку својата фирма ,, Калтурн Енерџи'' доставиле известување за својата...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш доби ,,Европска ознака за добро управување” согласно стандардите на Советот...

Општина Радовиш доби признание за добро управување од Советот на Европа и покажала високо ниво на суогласеност со начелата на доброто демократско управување. Станува...