Лани скапуваше по нивите, годинава руши рекорди, зелката во Валандово се откупува по 25 денари за килограм

Заради огромната побарувачка на зелка на европските пазари, откупната цена во валандовско гевгелискиот регион деновиве стаса и до 25 денари за килограм што е...

РСБСП : Родители без изговори ! Да ги заштитиме децата од повреди или загуби во сообраќајот

Секое дете мора да биде свесно за опасностите во сообраќајот. Исклучително важно е детето да ја познава околината во која самостојно се движи. Тоа...

Струмичкиот парк доби „паметно“ осветлување од 70 илјади евра кое ќе носи заштеди на струја

Општинските власти  го промовираа новото осветлување на големиот градски парк во струмица. Станува збор за осветлување со паметни светилки поставени на околу стотина канделабри...

Дупките на патот кон ГП Ново село санирани, оштетените возачи спремаат тужби

Сите дупки на магистралниот патен правец кон граничниот премин Ново село се санирани и пополнети. По силниот граѓански притисок и герилите од активистите за...

Жителите од Јосифово бараат регулација на водите од Горно Маало, општината бара средства

Жители од валандовско Јосифово и Горно Маала ги расчистуваа огромните наноси од песок и чакал од патот кој ги поврзува овие две села и...

Струмичките инспектори фатиле две лица како горат отпадни кабли на патот кон Костурино

Oвластениот комунален и инспекторот за животна средина од општина Струмица во  акција за откривање на лица и субјекти кои вршат загадување на амбиенталниот воздух,...

Василево почна со расчистување на дивите депонии, најави контроли и казни за несовесните граѓани

Василевското комунално претпријатие „Турија“ од Василево во соработка со општинаа почна со интензивни активности  во справувањето со дивите депонии.Од почетокот на календарската година до...

Бакар од Боров дол ќе се експлоатира догодина, Конче ќе добива најмногу од концесијата

Бакар од рудникот Боров дол ќе се експлоатира идната година и со транспортна лента таа ќе се пренесува во Бучим. Целиот процес ќе биде...

Болните од Пулмонална хипертензија реагираат што сите нема да добиваат државни лекови, иако министерот им ветил

Пациентите со пулмонална хипертензија (ПХ) се изненадени од програмата што ја објави Министерството за здравство за ретки болести и тврдат дека со неа лекови...

Комуналец им ја секна струјата на тезгаџиите во Глобал Струмица

Група пазарџии, корисници на закупен простор во Градскиот пазар на ТЦ „Глобал“ во Струмица, до редакцијата на  Струмица Нет реагирале за исклучување на електричната...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш го декласира Астраион и врза три победи по ред а...

Во рамките на седмото првенствено коло од Плеј аут ракометната лига на Македонија, Радовиш славеше победа во Струмица против Астраион со 39:24 и ја...