Полициски службеник од Струмица заработи кривична оти присвојувал службено оружје, информира МВР

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Д.(29) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „послужување во службата“ и „недозволено изработување,...

Атанасов од СОУ ,,Никола Карев’’ од Струмица избран за лидер во градежната струка во земјава, наградени и други ученици

  Средношколецот  Ангел Атанасов од IV-8 клас при СОУ Никола Карев го освои првото  место и стана лидер во градежно-геодетската струка во земјава. Тој под...

Општинарите го чистеа ѓубрето кај касарната во Струмица каде ќе се гради новата градинка (фото)

Вработените во општина Струмица но и од јавните претпријатија под капата на општината, денеска се приклучија на акцијата ,, Не биди ѓубре'' што се...

Протест во Струмица за почист воздух – граѓаните бараат инспекциски контроли и во ноќните часови

Граѓански активисти за почист воздух од Струмица со протест на плоштадот побараа превземање на итни мерки за намалување на аерозагаденоста во општината која во...

Ленче и Горан со Јупитер повторно ги распееа струмичани, овации и за младиот Иван (фото)

Ленче и Горан со бендот Јупитер не залудно се најбараниот музички бенд во земјава и пошироко. На празничниот концерт за патронот на Струмиа СВ....

Пет лица од струмичко Муртино и Банско лишени од слобода заради шверц со мигранти, објави МВР

Пет лица од Муртино и Банско се лишени од слобода под сомневање дека се инволиврани во шверц со мигрнати. Како што информираше МВР на...

Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата, рече премиерот Заев

Интерконекторот или изградба на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е една голема визија, на поврзување меѓу  Македонија и Бугарија, но и на гасификација на целиот...

Првиот информативен портал во Струмица – СтрумицаНет одбележа 10 години постоење

Информативниот портал www.strumicanet.com со скромна свеченост одбележа десет години од своето постоење. Станува збор за првиот онлајн медиум во Струмица кој почна да функионира...

Струмица ги додели годишните општински награди, Јаневски повика Струмица да се сака со добрина и дела

По повод празникот на Струмица ,,Св 15 Тивериополски Свештеномаченици’’ Советот одржа свечана седница на која беа доделни годишните општински признанија на личности и институции...

Јаневски: Договорот што струмички Комуналец го склучи со фирма за собирање смет е спогодбено раскинат

Договорот за собирање смет од милион и 200 илјади евра што минатата недела струмички ,,Комуналец’’ го склучи со приватната фирма ,,Дасмак’’ е раскинат. Градоначалникот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кај струмичко Дабиље во патничко возило откриени 12 мигранти, возачот од...

Струмичката полиција синоќа на влезот во  населено место Дабиље во патничко возило ,,алфа ромео 156 ’’ со бугарски ознаки откриле 12 мигранти. Настанот се...