Пожарникар од Струмица отишол да гаси пожар го нападнале со мотика – инцидент кај Просениково

Пожарникар во струмичката  Територијална противпожарна едници вчера бил нападнат со мотика при вршење на работни задачи гаснење на запалена трева на месноста ,,Просеничеки пат,,. ...

Туристичките потенцијали и капацитети на Струмица презентирани на саемот за туризам Б-Травел во Шпанија

Претставници на општина Струмица предводени од Претседателот на Советот Марјан Даскаловски ги презентирале туристичките потенцијали и капацитети со кои располага општината на меѓународниот саем...

На плацот на шумското во Струмица, нема дрва ама има старо железо и хаварисани возила

Место со огревни дрва, складот на ШС ,,Беласица’’ во Струмица стана плац на старо железо и хаварисани моторни возила.  Станува збор за запленети возила...

СОУУД ,, Димитар Влахов’’ од Струмица доби соларна сушара за природно сушење на овошје и зеленчук

Средношколскиот училишен центар  „Димитар Влахов,, од Струмица кое неодамна доби трактор со приклучна земјоделска механизација за реализација на практичната настава за ученици од земјоделската...

Во Гевгелија секој трет на велосипед за било каде, во Струмица на кафе се оди со моторно возило

Се претпоставува дека повеќе од 3.000 гевгеличани секојдневно возат велосипед за каква било намена како превозно средсство. Се сметаат за лидери во користење на...

Фото – Средношколци од Никола Карев од Струмица ја чистеа трим патеката и локалитетот Св. Илија

Средношколци од СОУ,, Никола Карев'' од Струмица заедно со професори од ова училиште по повод Денот на пролетта организираа еколошка акција за чистење на...

Видео – Деца од градинки и училишта со ФЛЕШ МОБ на струмичкиот плоштад за Денот на лицата со Даунов...

„Светот е поубаво место за живеење кога се имаме едни со други“. Ова беше пораката на децата од струмичките градинки и основни училишта кои...

Фото: Преку практични вештини до кадри со висок квалитет, средношколци од Димитар Влахов подигаа пластеници !

Учениците од земјоделската струка  при средното училиште  ,,Димитар Влахов’’ од Струмица со помош на професорите подигнаа пластеници на училишната економија на овој  центар.  Станува...

Струмица ги чисти дивите депонии но акцијата е и потсетување како треба да се однесуваме кон природата, вели Јаневски

Од населените места Водоча, Просениково и Добрејци, Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, денеска, започнаа голема акција за чистење на дивите...

Средношколци од Јане Сандански Струмица, идната недела во Брисел на дебата за демократијата во ЕУ

Се надевам и очекувам дека во јуни ќе добиете позитивна оценка и датум за отпочнување на преговори. Вака им кажал евроамбасадорот Самуел Жбогар на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Поевтинуваат дизелот и екстра лесното, цената бензините останува непроменета – одлучи...

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, цената на бензините останува непроменета, одлучи Регулаторната комисија за...