,,Со нови спортски терени до нови спортски успеси” – Јаневски објави видео од изградените терени во Струмица

Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски на својата ФБ страна објави видео од изградените спортски терени во изминатито период. Како што вели тој...

Kај малолетник од Гевгелија кој престојувал во Струмица пронајдена марихуана

На 13.01.2023 во 01.35 часот на локалниот пат Струмица-село Баница, полициски службеници од Полициска станица Струмица извршиле контрола на патничко возило „фолксваген голф“ со...

Нови 37 позитивни на ковид-19 во Струмица, бројката на активни случаи се зголеми на 193

За последните 24 часа во Струмица се регистрирани нови 37 позитивни на ковид-19 со кои бројката на активни случаи во овој регион се зголеми...

Никоб Медикал донираше транспортен инкубатор за новороденчиња во струмичката болница

Струмичката болница доби донација од нов транспортен инкубатор за потребите на неонатолошкиот оддел со цел обезбедување на повисоко ниво на здравствена заштита на новородените при...

Ученици од Струмица и Гевгелија меѓу најдобрите на Републичките детски ликовни средби ,,Цвеќе 2022”

Домот за деца и млади Благој Јанков Мучето беше домаќин на 32  Републички детски ликовни средби на кои зедоа учество 70 ученици од основни...

10 фирми се јавиле на тендерот вреден 753 илјади евра за реконструкција на поројот Крушевска во Струмица

Вкупно 10 компании се јавиле на распишаната јавна набавка за реконструкција на дел од каналот на улицата Крушевска република – (Прва фаза) во Струмица,...

Струмица со низок опфат на вакцинација и 19 починати, Гевгелија со висок опфат и 1 починат – анализа на...

Струмица е една од неколкуте општини во државата коишто имаат најмалку вакцинирани граѓани против ковид-19 заклучно со 31 август. Според статистиката на Министертсвото за...

Костадинов најави ,,Куќа за отворено домување” за жртвите на семејно насилство во Струмица

,,Упатувам силна порака за подигање на свеста, за охрабрување на жените и деца жртви да пријавуваат насилство, а надлежните институции да преземаат координирани и...

Ученици од „Видое Подгорец“ со родители како група „Астра“ ќе дебитираат на Струмичкиот карневал (фото)

Учениците од од IV- А одд. од ООУ „Видео Подгорец“ – Струмица заедно со своите родители како карневалска група „АСТРА“  за првпат ќе дебитираат...

Ќе се поставува улично со 15 лед светилки на улицата од Глобал до Народна техника во Струмица

До крајот на годинава се очекува да се постави улично осветлување на улицата 4 јули од пресекот со Васил Сурчев до пресекот со Братство...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Разнопромет АС – Струмица со ,,Роденденска недела“ и попуст на 40...

Од 22 до 27 јули струмичката компанија Разнопромет АС ја спорведува традиционалната „Роденденска недела“ при што нуди попуст на околу 40 илјади артикли кои...