Струмица домаќин на врвни уметници на камерна музика – почнува првиот ,,Струмица класика интернационален фестивал”

Во Центарот за култура Антон панов од утре па се до 9 овој месе ќе се одржува првиот ,,Струмица класика интернационален фестивал чи иницијатор...

Во Гевгелија секој трет на велосипед за било каде, во Струмица на кафе се оди со моторно возило

Се претпоставува дека повеќе од 3.000 гевгеличани секојдневно возат велосипед за каква било намена како превозно средсство. Се сметаат за лидери во користење на...

Кои 12 фамилии од Струмица се најспортски и дале голем број врвни спортисти низ годините (ФОТО)

На иницијатива на спортски работници ветерани од Струмица, првиот човек на општината Костадин Костадинов додели Благодарници на 12 струмички фамилии од чии редови излегле...

До крајот на годината Турското маало во Струмица ќе добие ново модерно и енергетски ефикасно ЛЕД улично осветлување

Општина Струмица го подобрува уличното осветлување во Турското маало. На улиците „5 ноември“, од пресек со улица „Крушевска Република“ до улица „Бетовенова“ и улицата...

Андреј и Слободанка Туџарови како ,,Мексиканска преродба’’ избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Андреј и Слободанка Туџарови од карневалската група ,, Мексиканска преродба’’ ќе го предводат големо дефиле на Струмичкиот карневал вечерва по струмичките улици. Ваква беше...

За 11 ти Октомври се организира NOMADS’ PREMIERE CAMP со шатори на водопадот кај Старо Коњарево !

Здружението Nomads Camping Club од Струмица организира еднодневен кампинг кај Старо Коњарево за празникот 11 ти Октомври при што за сите гости кампери нуди...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за градоначалник, осомничен дека вршел исплати за еднократна помош во...

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...