Прогласени најдобрите краткометражни филмови на фестивалот Астерфест во Струмица

Официјалното жири на 17-тиот „Астерфест“ во состав: Владимир Перовиќ, Мими Ѓоргоска-Илиевска, Мимоза Рајл и Столе Ангелов, донесе одлука и подготви образложение за наградите за...

Костадинов, градоначалничката функција денеска ќе ја извршува со матурантка од Струмица

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска ја отстапи својата фотелја на 18-годишната Ана Марија Јованова и со тоа го започна проектот „Градоначалник на еден ден“. Јованова...

Почна 59 издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија

Со отворање изложба на избрани дела од Меѓународната струмичка ликовна колонија синоќа во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ беше означен почетокот на...

Започна реконструкцијата на училиштето во струмичко Вељуса која ќе чини 40 милиони денари

Општина Струмица и Министерството за образование и наука започнаа со комплетна реконструкција на  на училиштето „Гоце Делчев“ во населеното место Вељуса. Со неа ќе бидат...

„Медија Флеш“ Струмица, почна со реализирање на проектот „ Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари“

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“ почна со реализирање на проектот „Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари“, финансиски поддржан од Општина Струмица. -Зошто...

Стапуваат на сила препораките и мерките за надминување на праг на алармирање за ПМ10 честички за Струмица

Владата на Македонија, согласно информацијата на Министерството за животна средина и просторно планирање за надминување на прагот на алармирање на суспендирани честички со големина...

Струмички Комуналец поставува нова атмосферска канализација на Младинска за да нема поплави при поројни дождови

ЈПКД „Комуналец„ Струмица започна со реализација на проектот за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „Младинска“. Со проектот е планирано...

Струмица доби монографија во која се преставени сите локалитети, историски настани низ вековите

Завод и Музеј Струмица ја промовираше монографијата ,,Струмица и струмичко низ просторот и времето’’ која го отсликува животот и културно историското наследство на овој...

Премиера на ,,Циркус Пирандело” во струмичкиот театар – актерите тврдат дека долго ќе ја има на репертоарот

Струмичкиот театар Антон Панов вечерва премиерно ќе ја изведата преставата „Циркус Пирандело“ за која веќе подолг период се подготвуваа а за која биле реализирани дури...

Костадинов на Форум на паметни градови во Чешка – најави 100% електричен јавен транспорт во Струмица

Во период од 16. до 18. Ноември, во Прага (Чешка), се одржа Економски Форум на Паметни Градови од Западен Балкан, во организација на Министерството...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајка на патот Еднокуќево –...

Вчера во 19.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат помеѓу селата Еднокуќево и Моноспитово, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...