Дарја Ризова од МНТ ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ Ристо Шишков

Дарја Ризова за улогата на Маша во преставата ,,Нема да биде крај на светот’’ од Аднан Лугониќ а во режија на Нина Николиќ копродукциска...

Почна реконструкцијата на патот Робово-Муртино во должина од 3,5 км, ќе чини 780 илјади евра

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорите на Јавните претпријатија за патишта, Ејуп Рустеми и Костадин Ацевски, и градоначалниците на општина...

Кривична за струмичанец кој крадел делови од надворешни фрижидери и гасоводна инсталација

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Д.Г.(37) од Струмица, поради постоење основи на сомнение дека сторил повеќе кривични дела „тешка кражба”...

ЦИА „Новус“ со пари од АМС ќе реализира проект за создавање силна и гласна младина во Струмичко

Центарот за истражување и анализа НОВУС започна со имплементација на нов проект “Нова генерација на силни и гласни млади!” финансиски поддржан од Агенција за...

Костадинов ги прими учениците угостители од СОУ Димитар Влахов кои освоија 16 медали и 5 пехари во Ниш (фото)

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска организираше прием за членовите на екипата од паралелката за угостителство и туризам во СОУ „Димитар Влахов“ од Струмица која на...

Општина Струмица со повик до жителите кои имаат штети од невремето да пријават до Комисијата за проценка

Градоначалникот на Струмица Костадинов на ФБ објави дека ги информира сите кои имате штети предизвикано од невремето пред два дена, можете да поднесат  Барање...

Спасовски: Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Струмица е поволна и на задоволително ниво (видео)

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работна средба со раководствoto на СВР Струмица. На средбата министерот Спасовски напомена дека на територијата на СВР Струмица...

ВМРО ДПМНЕ со иницијатива за јавен превоз во Струмица, Костадинов објави дека веќе се прават анализи за воведување

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ,,За обнова на Македонија"за следната седница на Советот на општина Струмица поднесе точка на дневен ред за донесување...

Струмица блесна карневалски, учесниците и покрај кризата покажаа креативност и одлични маски ! (ФОТО)

Економската и енергетска криза не ги поголеба карневалистите да направат раскошни и креативни маски. И ова година Струмичкиот го потврди епитетот за најдобар карневал...

Костадинов ги презентираше потенцијалите на Струмица пред италијанскиот бизнис сектор (видео)

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов заедно со претседателот на Советот Марјан Даскалвоски на бизнис форумот во Тревизо, Италија, во организација на македонско – италијанската...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...