Во Радовиш и Валандово ќе има пробен попис, вработени од Завод за статистика ќе вршат попишување од 10-ти јуни

Во периодот од 10-ти до 30-ти јуни во Радовиш и Валандово ќе се спроведе побен попис на населението, домаќинствата и становите, соопштија од Државниот...

Обвинителството бара казни за 11 радовишани оти не постапиле по здравствените прописи за време на епидемија

Радовишкото Oсновно Јавно обвинителство од судот бара да бидат казнети вкупно 11 радовишани кои не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на...

Фатени пет радовишани со запрежни коли натоварени со бесправно сечени дрва од Плачковица

Радовишката полиција заедно со вработените од ЈП Национални шуми вчера откриле транспорт на бесправно сечени огревни дрва на две локации на планината Плачковица при...

Радовишко Ињево доби нов лик со новите асфалтирани улици за кои жителите отстапуваа простор од имотите да се изградат...

Радовишко Ињево деновиве доби две нови асфалтирани улици. Станува збор за улици со ширина од пет метри но и тротоари со бехатон. Првиот човек...

Во близина на бензиска во Радовиш откриени 17 мигранти од Пакистан и Кашмир

Утрово на влезот во Радовиш откриени се 17 мигранти од Пакистан и Кашмир. Мигрантите биле откриени во непосредна близина на бензинска станица соопшти МВР ,,На...

Дечиња во Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци и Дојран со Бадникови поворки го најавуваат Христовото раѓање

Пеејќи ја Божиќната песна ,,Вечниот Бог’’ по улиците на Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци, Дојран, повеќе стотици деца ќе го најават Христовото раѓање. Станува...

Подрачните на МЗШВ во Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија ќе работат и викендов за прием на барања за субвенции

Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов, односно 31.07.2020...

Повреден пешак на патот кон Ораовица радовишко – извршен увид од полицијата и Јавен обвинител

На 27.05.2022 во 16.45 часот било пријавено дека во Радовиш, на регионален пат Од Раклиш кон Ораовица, на место викано „Жешка вода“, патничко возило...

Радовишката гимназија и Конче ќе имаат пониски сметки за струја оти ја произведуваат со фотонапонски панели

СОУ ,,Коста Сусинов’’ од Радовиш и  Општина Конче треба да добиваат до 60 одсто пониски сметки за потрошена електрична енергија откако, изминативе две години...

Фотогалерија од модната ревија на децата со попречености во Радовиш кои порачаа „Убави сме, свои сме“

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром ,,Вера’’ од Струмица  во Радовиш се одржа модна ревија на децата...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш доби ,,Европска ознака за добро управување” согласно стандардите на Советот...

Општина Радовиш доби признание за добро управување од Советот на Европа и покажала високо ниво на суогласеност со начелата на доброто демократско управување. Станува...