Јапонци ќе пошумуваат над Радовиш за да спречат свлечишта и поплави

Со пари и стручен тим од Агенцијата за меѓународна поддршка на Јапонија ќе се пошумува горниот тек од Радовишка река  за да се намалат...

Општина Радовиш преку Јавна анкета бара жителите да дадат имиња за новоизградените улици во градот и населените места

Општина Радовиш распиша Јавна анкета со која бара од граѓаните на општината да дадат свои предлози и сугестиии како би се именувале новоизградените улици...

Струмичанец заработи кривична за криумчарење мигранти кои во јуни биле пронајдени во паркирано возило што го управувал кај Радовиш

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Радовиш поднесе кривична пријава против  дваесет и петгодишниот  А.Д. од струмичко Банско и дваесет и едногодишниот А.Ш. од...

Приведен жител од Радовиш, кој со БМВ возел по радовишкото шеталиште, објавено на Тик-Ток

Приведен е 24 годишен радовишанец кој со возило поминал низ радовишкото шеталиште а тоа го објавил на социјалната мрежа Тик-Ток. Како што соопшти МВР...

Кај три лица од радовишко пронајдени бесправно исечени дабови огревни дрва

На 23.10.2023 на подрачје на oпштина Радовиш полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш во координација со вработени од Шумска полиција Радовиш презеле засилени мерки за...

Kазнети 53 возачи за брзо возење во Југоистокот – најмногу во Струмица и Радовиш

Вчера на 09.04.2023 во периодот од 14.00 до 20.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...

Василево, Богданци, Босилово, Струмица и Радовиш добија пари за развој на подрачја со специфични потреби за 2019

Пет општини од Југоистокот ќе добијат пари од министерството за локална самоуправа од програмата за регионален развој мерка развој на подрачја со специфични развојни...

Обвинителството бара казни за 11 радовишани оти не постапиле по здравствените прописи за време на епидемија

Радовишкото Oсновно Јавно обвинителство од судот бара да бидат казнети вкупно 11 радовишани кои не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на...

Приведени две лица од Радовиш и Ораовица, се сомничат за разбојништво

Полициски службеници од Полициската станица Радовиш ги лишиле од слобода Д.Ц (37) од Радовиш и А.Ѓ. (22) од село Ораовица, радовишко, поради соомнение дека...

Струмичка фирма го доби тендерот за изведба на фотоволтаици на јавни објeкти во Радовиш за 305 илјади евра

Струмичката фирма „Контрол Хардвер“ го доби тендерот за изведба на фотоволтаичен систем за производство на електрична енергија во ОУ “Крсте Петков Мисирков” и спортската...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Александар Стојанов поставен за прв тренер на ФК Беласица откако замина...

Откако Васе Беќаров и ФК Беласица спогодбено се разделија на едно коло пред крајот на есенската полуетапа, управата на клубот донесе одлука на клупата...