Мултиплицирачки настан во О. Ново Село на проектот ,,Платформа за обука за работа со Е – Влада“

На 25 февруари 2023 во големата сала на ресторан Сонце – Борисово, Општина Ново Село, се одржа финалниот мултипликативен настан во рамките на проектот...

Општина Ново Село ќе гради нов водовод во Сушица, парите од околу 300 илјади евра се одобрени од АФПЗРР

Наредниве денови општина Ново Село треба да распише јавна набавка за избор на изведувач за изградба на нов водоснабдителен систем во населеното место Сушица. ...

Мобилната амбуланта во општина Ново Село почнува со работа, објавен распоредот на посета по селата и термини

Од понеделник започнува да функционира мобилната Амбуланта на Општина Ново Село набавена преку проектот „Мрежа за примарна здравствена заштита“ кој е финансиран преку Интеррег...

Фото – Заврши турнирот во одбојка на песок во Ново Село, Белмезова со Манева и Попов со Ричлиев победници...

Бубе Белмезова и Кристина Манева се победничките во женска конкуренција на првиот турнир во одбојка на песок што се одржа во Ново Село. Тие...

Пешак од Ново Коњарево почина на лице место откако во него удри патничко возило од Бугарија

Вчера во 17.00 часот  во СВР Струмица било пријавено дека на магистралниот пат Струмица-Граничен премин Ново Село, во с.Ново Коњарево, патничко возило „фолксваген голф“...

Славе Андонов и Ѓорги Божинов адути на ВМРО ДПМНЕ за градоначалници во Василево и Ново Село

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска објави дека нивни кандидати за градоначалници во општините Василево и Босилеово се Славе Андонов и Ѓорѓе Божинов. Како што нагласи...

На гласачкото ливче за градоначалник во Ново Село, Стоилков под реден број 5, Андонов под реден број 7

Познат е редоследот на кандидатите за градоначалник во Општина Ново Село  откако денеска во ДИК, партиите кои поднесоа кандидатури ги добија редните броеви под...

Едно момче загина а три лица се повредени во судар на две возила кај Смоларската Крстосница после Ново Село

Половина час по полноќ на магистралниот пат Ново Село - Смоларска крстосница, на излез од Ново Село, се случила сообракајна незгода помеѓу патничко возило...

Ново патно поврзување меѓу општините Ново Село и Босилово, се асфалтира патот од Колешино до Бориево

Со средства од Бирото за регионален рамномерен развој обезбедени од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, се асфалтира локалниот патен правец Колешино -...

Градоначалниците од Југоистокот одлучија да се формира Јавно претпријатие за справување со кучињата скитници

Градоначалниците од Југоистокот донесоа одлука за формирање на регионално Јавно претпријатие кое ќе управува со стационарите за кучињата скитници и ќе врши заловување, транспортирање...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за Србин со престојувалиште во Гевгелија оти не пријавил промени...

СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.П.(43) од Р.Србија, со привремено престојувалиште во Гевгелија и правно лице од Гевгелија, поради постоење основано сомнение за...