Changemakers од Гевгелија и шумското Кожув, кај депонијата Ново Конско ќе засадат 4 000 садници црн бор и багрем

Здружението „CHANGEMAKERS“, во соработка со ЈП Национални шуми-Шумско стопанство „Кожув“ утре ќе спроведат акција за пошумување кај Новата депонија кај Ново Конско. Како што...

Драматично намалена бројката на жители во Југоистокот – за две децении дури 23 илјади помалку (преглед по општини)

Ако пред 20 години во Југоистокот имало  171 416 граѓани, со последниот попис во 10 те општини од овој дел на државата има околу...

Полицијата приведе двајца криумчари од Штип, на патот Прдејци-Смоквица пронајдени 14 мигранти

На 12.08.2022 околу 22.15 часо во близина на црква во село Прдејци, гевгелиско, полициски службеници од Полициска станица Богородица го лишиле од слобода Д.Б.(34)...

Промовирани агрометео станиците во Југоистокот кои ќе дават податоци на фармерите за времето за да ги заштитат посевите

Агрометеоролошките станици кои ги постави Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во сите 10 општини во овој дел на државата почнаа да функционираат...

Над 800 граѓани од Југоистокот сториле прекршок оти неноселе маски, најмногу во Струмица, Гевгелија и Радовиш

Над 800 граѓани од Југоистокот, досега биле затекнати од полицијата како не носат заштитни маски или опрема за лична заштита на лицето од воведувањето...

Пожарот кај Богородица ставен под контрола, граничниот премин отворен за сообраќај (фото)

Околу 30 хектари борова шума и тешко моторно возило на граничната полција кај армиската караула изгореа во пожарот што беснееше кај ГП Богородица а...

Обвинителството во Гевгелија бара казни од 1000 евра за 30 лица кои играа оро на Велигден на полициски час

Гевгелиското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против 43 лица кои го сториле кривичното дело –  Непостапување според здравствени прописи за време на...

24 лица од Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија не го почитувале синоќешниот полициски час

Вкупно 24 лица од Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија биле затекнати од страна на униформирани полициски службеници, надвор од своите домови за време на...

Кај гевгелиско Миравци уапсенo лице за кое МВР се сомнева дека ивршило криумчарење на мигранти

Полицајци од ПС за граничен надзор Богородица на автопатот А1 кај клучката Миравци при контрола на патничко возиле привеле 22 годишен жител на Скопје...

Во Гевгелија, Дојран, Валандово и Конче со над 370 илјади евра ќе се збогатува туристичката понуда

Околу 23 милиони денари или нешто повеќе од 370 илјади евра ќе се инвестираат во општините Гевгелија, Дојран, Валдново и Конче во рамките на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување...

Во Струмица стапуваат на сила мерките за справување со загадувањето на амбиенталниот воздух бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации ПМ 10 честички...