Видео – Струмичка Беласица со победа ја почна Втората лига, Кожув во Гевгелија ремизираше, Плачковица дома поразена

Стартуваше второлигашкиот шампионат на Македонија кој и ова сезона ќе биде поделен на источно и западно друштво. Во Втората лига исток , југоистокочниот регион...

Собрано ѓубрето од Сифулајка кај Гевгелија – Промени се, порачаа еко активистите кои со точаци дојдоа да чистат (фото)

Промени се ! Ова е пораката што ја упатија гевгеличани кои го чистеа излетничко рекреативното место Сифулајка во организација на здружениеот ,,Changemakers4all'' од Гевгелија....

Млекопроизводители до 15 мај е рокот за пријавување за субвенции за произведено и предадено млеко – информираат од МЗШВ

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство ги информира млекопроизводителите од југоистокот дека тече рокот за поднесување на барање за финаниска поддршка за произведено и...

Средното училиште во Гевгелија доби нови 21 училница и ќе нема двосменско работење, Поцков, Елези и Нелоски ги ставија...

Учениците од прва до четврта година од СОУ ,,Јосиф Јосифовски’’ во Гевгелија добија нови училници каде ќе можат да ја следат теоретската и практичната...

Се проектира експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица Гевгелијa, со обиколница на Струмица, кажа директорот на Државни...

При денешниот увид на рехабилитација на патниот правец Струмица- Ново Село, првиот човек на Државни патишта - Зоран Китанов информираше дека се проектира експресен...

Ташко Дојчинов поднел оставка од функцијата Претседател на Советот на Гевгелија, професионално бил ангажиран во Државна комисија

Претседателот на Советот на Општина Гевгелија - Ташко Дојчинов до градоначалникот Сашо Поцков,поднесе оставка на функцијата претседател и член на општинскиот Совет објави МИА....

Се градат нови 14 училници во гевгелиската гимназија со кредит од Светска банка

Течат работите за изградба на новите 14 училници во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија за што општината доби кредит од Светска банка во висина...

Хари Мата Хари со концерт на гевгелиската Смоквијада која ќе понуди разновидни специјалитети од зрели смокви

Во организација на здружението ,,ТеРа'' од Гевгелија при крајот не месец август ќе се одржи традиционалната манифестација ,,Смоквијада'' која има за цел популаризација на...

Фатена група од 48 мигранти од Бангладеш кај струмичко Костурино – префрлени во транзитниот центар во Гевгелија

Во координирана акција на полициски службеници од СВР Струмица и регионалните центри ,,Исток'' и ,,Југ'' синоќа пред полноќ била откриена група од 48 мигранти...

Струмичка Беласица торпедираше во Крушево, гевгелиски Кожув убедлив во Кочани

Се одиграа натпреварите од седмото првенствено коло Втората лига Исток во кое струмичка Беласица и гевгелиски Кожув остварија убедливи победи во Крушево и Кочани...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Општина Ново Село воведе служба 24/7 за пријавување комунални проблеми и...

Општина Ново Село од минатиот месец има служба каде жителите од ова локална самоуправа може да пријават проблеми во надлежност на општината но и...