Гевгелиската болница се заблагодари за донациите со кои набави опрема и апарати – Еве кои се донираа од Гевгелија,...

,,Пријатно не изненади високата свест на општествена одговорност кај институциите и фирмите но и физичките лица од Гевгелија, Богданци и Дојран кои донираа изминатава...

Гевгелиски Changemakers4all со помош на донатори опреми дом на самохрана мајка кој деновиве се породи

Здружението на граѓани Changemakers4all од Гевгелија, изминатиов период покрена акција и опрмеи дом на самохрана мајка, која деновиве се породи и на свет донесе...

Обвинителството во Гевгелија отвори истрага против лице за полов напад на дете кое доби и 30 дена притвор

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено кривично дело –...

Гевгеличанец при лов на планината Кожув, смртно погодил жител на Богородица

Триесет и едно годишен жител од населеното место Богородица вчера настрада при лов на планината Кожув. Според полицијата бил погоден од куршум и починал...

Преку ЦРЈИПР, Струмица доби ново противпожарно возило a наскоро и Радовиш – доделени и дронови за детекција на пожари...

Струмичките пожарникари добија ново противпожарно возило но и еден дрон за рана детекција на шумските пожари а вакви дронови беа доделени и на противпожарните...

Во Гевгелија полицијата приведе едно лице, се сомничи за дилерство на хероин

Денеска (07.11.2023) околу 13.30 часот во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при Надворешната канцеларија за криминалистички работи...

Објавени броевите за донации за Викторија од Гевгелија која страда од леукемија и мора на лекување во Турција

Седумгодишната Викторија Костадинова од Гевгелија веќе повеќе од четири месеци се бори со леукемија. Нејзиното лекување мора да продолжи во Турција каде ќе и...

МВР: Претрес во гевгелиско – кај едно лице пронајдени 4 пушки и 184 куршуми

На 16.11.2023 година, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишија од слобода Г.Д. (37) од село Мрзенци, гевгелиско. При претрес на неговиот...

Од последниот повик ниту еден млад земјоделец од Југоистокот нема да добие 10 илјади евра оти апликациите не биле...

Од последниот повик „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност’’ средства во висина од 10 илјади евра нема да користи ниту еден...

ИЈЗ: Во Југоистокот најмалку вакцинирани против ковид-19 има во Струмица а најмногу во Гевгелија

Според последните податоци што ги објави Инситутот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 ти септември во земјава со една доза на вакцина против...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведен жител од Валандовско Удово, полицијата го сомничи дека предизвикал пожар...

На 29.05.2024 во 11.30 часот во село Удово, валандовско, полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода К.Ш.(23) од с.Удово поради постоење...