Фото – Пожар на депонијата Шапкар кај Добрашинци, по интервенција на надлежните ставен под контрола

Пожарот кој избувна на депонијата Шапкар кај струмичко Добрашинци е ставен под контрола, но екипи на струмички Комуналец и на Противпожарната единица сеуште се...

Се гради улица од центарот на Градашорци до Индустриската зона Василево од 430 метри

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов направи увид во стартот на градежните работи на улицата во Градашорци која води од Домот на културата кон...

Општина Василево ќе спроведе избори за Месни заедници

Градоначалникот на општина Василево донесе Одлука за распишување на избор на членови на Советите на месните заедници. Согласно Одлуката, изборите ќе се спроведат на Собир...

По поројот во Сушево се чисти и отворениот канал во Василево

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, направи увид во активноста на чистење на отворениот  трапезен канал во населеното место Василево, кој се протега покрај...

Се спрема теренот за асфалтирање улици во Василево и Сушево, Јанев најавува и во други населени места

Деновиве во општина Василево, градежна механизација работи на подготовка на теренот за асфалтирање на пет улици од кои четири во општинскиот центар и една...

Ќе се гради Пречистителна станица во Едрениково општина Василево, УНДП го распиша тендерот

УНДП го објави тендерот за Изградба на пречистителна станица во с. Едрениково, општина Василево која ќе се гради во рамките на проектот „Управување со сливот...

Во недела планинарски марш „По патеките на Мис Стон“ до Нивичино каде своевремено се чувала мисионерката

Во недела во организација на ЗПСК Маратон ќе се одржи традиционалниот планинарски марш „По патеките на Мис Стон“ до иселеното место Нивичино над брана...

Општина Василево почна со изградба на три улици во Пиперево, деновиве ќе се асфалтираат

Во населеното место Пиперево почнаа работите за асфалтирање на три улици кои ќе се работат со средства од Буџетот н аопштината согласно годиншнава  Програма...

Турнир во мал фудбал за Митровден во Седларци – општина Василево со награден фонд од 60 илјади денари

По повод престојниот христијански празник Митровденво населеното место Седларци општина Василево ќе се одржи турнир во мал фудбал кој ќе биде со награден фонд...

Не го даваме тутунот за џабе, тутунарите од струмичко Градашорци протестира и најавија блокирање на пунктовите

Гневни за лошата проценка на тутунот по класи од годинашнава реколта. тутунарите од струмичко се собраа и протестираа во населеното место Градашорци. Кажаа дека...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Разнопромет АС – Струмица со ,,Роденденска недела“ и попуст на 40...

Од 22 до 27 јули струмичката компанија Разнопромет АС ја спорведува традиционалната „Роденденска недела“ при што нуди попуст на околу 40 илјади артикли кои...