Босилово ќе добие комунално возило вредно 68 илјади евра донација од јапонскиот народ

Во рок од 6 месеци ЈПКД Огражден од Босилово ќе добие возило марка мицубуши за собирање и транспорт на комунален отпад вредно околу 68...

Општина Босилово бара АД Водостопанство да го санира и исчисти речното корито на Струмица

Центарот за управување со кризи ќе проверува зошто затаи АД Водостопанство во однос на чистење и санирање на речното корито на ,,Струмица,,  која пред...

Активистите против рудници ги собраа потписите за независни советнички листи во Струмица, Босилово и Ново Село

Активистите против изградба на рудници од струмичко влегуваат во трка за освојување на советнички места во општините Струмица, Босилово и Ново Село. На локалните...

Фото и видео – Се одржаа иселеничките средби во Босилово, Зимбаков ги повика иселениците да инвестираат во родниот крај

Синоќа на летната сцена во Босилово се одржаа Иселениничката средба која опстојува успешно цели девет години во ова општина. Се собраа иселеници од повеќе европски...

Здружението „Слоу фуд Огражден“ од Босилово почна донаторска акција за уредување на Црквата во Дрвош

Здружението „Слоу фуд Огражден“ од Босилово ja почнаа акцијата за собирање донации за изградба на објект во православната црква во населеното место Дрвош  но...

Босилово ќе асфалтира две улици во Робово, на терен веќе се работи на улицата до селските гробишта

Почнаа работите за изградба и асфалтирање на улица во населеното место Робово - општина Босилово. Градежна механизација веќе е на терен за изведба на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...