Пожарот кај Погана кој се закануваше на Ѓавото и Богданци е ставен под контрола, соопшти ЦУК

Пожарот што почна кај месноста Погана меѓу Гевгелија и Богданци после целовечерна битка на ангажираните сили е ставен под контрола и се догасува, соопшти...

Кај Паљурци пронајдени мигранти, откако возилото не застанало на контрола на полицијата

На 30.11.2022 во 22.30 часoт на регионалниот пат Богданци - Дојран, кај место викано „Паљурци“, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и...

Приведени четири лица од Гевгелија и Богданци, биле затекнати кај Негорци со насади од Канабис (фото)

МВР соопшти дека вчера лишиле од слобода четири лица од Гевгелија и Богданци откако на местото викано Жабјак во атарот на Негорци полицските службеници...

Во групата што криумчареле мигранти и жители од Богородица, Ново Конско, Богданци, Селемли, Јосифово и Марвинци, МВР им поднесе...

МВР сузби организирана група за криумчарење мигранти во која учествувале и лица од гевгелиските населени места Богородица и Ново Конско, валандовските Јосифово и Марвинци...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Сузбиена нова група од 12 лица која криумчарела мигранти, организатори татко и син од Богданци

МВР во организирана акција откри организирана криминална група која изминативе месеци вршела нелегално пренесување  на мигранти од грчката до српската граница. Станува збор за...

Риве Шпед од Богданци доби признание за компанија со најдобра пракса на безбедност и здравје при работа

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска ги додели плакетите на трите најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на...

Жител од Стојаково загина во сообраќајка меѓу мотор и камион на обиколницата на Богданци

Синоќа  пред полноќ на патнит правец Богданци - Стојаково се случила сообраќајка во која едно лице го загуби животот. Како што информираа од СВР...

Слаткото од диви смокви од овој регион е највкусно, порачаа на Фестивалот на диви смокви во Богданци (фото)

Во Богданци се одржа Фестивал на дивите смокви во организација на здружението Еко Росалес како членка Slow Food – Македонија, каде се презентираше процесот...

Шест општини од Југоистокот добија пари за развој на селата од Министерството за локална самоуправа (листа со проекти)

Околу 5 милиони и 156 илјади денари ќе поделат шест општини од Југоистокот од министерството за локална самоуправа за развој на селата. Станува збор...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Почна да се гради „Парк Шума“ над Валандово на 22 000...

Минатиот месец  над Валандово почна да се гради Парк Шума со урбана опрема која ќе се протега на околу 22 илјади метри квадратни. Кавадаречката...